fbpx

Wokół jeziora Atitlán, Gwatemala

Wokół jeziora Atitlán, Gwatemala

Atitlán, czyli najbardziej znane i jednocześnie najpiękniejsze jezioro w Gwatemali, otoczone jest równie piękną przyrodą. Przez tutejszy rezerwat natury przebiegają liczne ścieżki spacerowe, pośród tropikalnej roślinności rozciągają się bajkowe widoki. Chociaż jest to kierunek bardzo popularny wśród turystów, to w okalających jezioro miasteczkach wciąż można poznać tradycje mieszkających tu od wieków Indian.

Jezioro Atitlán (Lago de Atitlán) to główna atrakcja turystyczna departamentu Sololá w Gwatemali. Ciągnie się na długości 18 kilometrów i usytuowane jest na wysokości 1560 m n.p.m. Do tej pory potwierdzono, że jezioro osiąga głębokość aż 350 metrów, głębokość całkowita pozostaje tajemnicą. Nad jeziorem jest kilka miejscowości oferujących noclegi, ja wybrałam Panajachel ze względu na przepiękne położenie: widać stąd królujące nad przeciwległym brzegiem wulkany.
Atitlán, Guatemala
AlrededoresAtitlan

RESERVA NATURAL Y MARIPOSARIUM (PANAJACHEL)

Zaledwie 8 km od miejscowości Panajachel, w dolinie Valle de San Buenaventura, od 1995 roku swoje zielone wrota otwiera dla turystów egzotyczny rezerwat przyrody. Warto przeznaczyć kilka godzin na wizytę w tym miejscu (można dojechać np. tuc tuckiem). Na gości parku czekają ścieżki spacerowe ciągnące się od brzegu jeziora Atitlán do szczytu wzgórza, na którym jest usytuowany. Po drodze można odwiedzić mariposario, gdzie hoduje się piękne, wielobarwne motyle, żyjące w tropikalnym klimacie Ameryki Środkowej (ponad 1000 motyli z co najmniej 12 różnych gatunków). Trasy urozmaicają liczne wiszące mosty, rozciągnięte przy małych wodospadach. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego miejsca są zamieszkujące rezerwat zwierzęta. Ogromną sympatią cieszą się małpy, które chętnie zjadają owoce rzucane przez turystów (nie należy karmić zwierząt własnym jedzeniem, w parku sprzedawane są bezpieczne dla małp owoce, np. banany). Na miłośników mocnych wrażeń i pięknych widoków czeka canopy, czyli zjazd na linie, o różnym stopniu trudności. Wizyta w Reserva Natural to świetna opcja dla miłośników przyrody, także dla osób podróżujących z dziećmi. Na tej niewielkiej przestrzeni poczujecie się jak w prawdziwej środkowoamerykańskiej dżungli. Przed wizytą warto odwiedzić Reserva Natural na Facebooku.

AlrededoresAtitlan1
AlrededoresAtitlan3
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan

SANTA CATARINA PALOPÓ


Santa Catarina Palopó to niewielkie miasteczko położone nad samym jeziorem Atitlán, na wysokości 1585 m n.p.m. Zamieszkują je Indianie Kakchiquel należący do grupy etnicznej Majów. Malowniczo położona miejscowość słynie z pięknych, ręcznie tkanych, kolorowych strojów. Można tu zobaczyć tradycyjne warsztaty tkackie, w których miejscowe kobiety wytwarzają małe dzieła sztuki. Lokalne stroje zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn są dumą mieszkańców, a ich produkcja jest silnie zakorzeniona w kulturze Indian Kakchiquel od pokoleń. Dawniej stroje z Santa Catarina de Palopó były białoczerwone, bez wzorów. Z czasem zaczęto dodawać motywy przedstawiające zwierzęta, rośliny czy postacie. Obecnie dominuje kolor  turkusowy, niebieski i zielony.

AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan

WIĘCEJ O ATRAKCJACH WOKÓŁ JEZIORA ATITLÁN


  • Poranek nad jeziorem Atitlán warto zacząć od tradycyjnego gwatemalskiego śniadania zwanego po hiszpańsku desayuno chapín. Składa się ono z jajecznicy, pure z czarnej fasoli, lokalnego białego sera i smażonych bananów. Nie może oczywiście zabraknąć wszechobecnych tortilli kukurydzianych.
  • W Gwatemali i innych krajach Ameryki Łacińskiej popularnym i dość tanim środkiem transportu jest tuc tuc czyli pojazd przypominający motor, mogący przewozić nawet 5 osób. To tańsza wersja taksówki i ciekawa alternatywa dla autobusu.
  • Kiedy dotarliśmy do Panajachel, nie mieliśmy zarezerwowanego noclegu. Przy jednej z głównych ulic znaleźliśmy hotel Primavera (calle Santander), który możemy z czystym sumieniem Wam polecić. Wielki plus za czystość i bardzo dobre położenie.
  • W czasie wizyty w Panajachel mieliśmy problem z pobraniem gotówki z bankomatu. Pamiętajcie, że jest to niewielkie miasto, do którego przyjeżdża bardzo wielu turystów. W przypadku awarii bądź braku środków pobranie gotówki może okazać się nie lada wyzwaniem.
  • Bardzo popularnym instrumentem w Gwatemali jest marimba. W 1999 roku gwatemalski Kongres nadał jej nawet rangę narodowego symbolu. Jeśli w ciągu dnia jesteście zajęci zwiedzaniem, to przy wyborze miejsca na kolację warto wybrać restaurację, w której można posłuchać dźwięków tego oryginalnie brzmiącego instrumentu.
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
CERAMIKA Z SAN ANTONIO PALOPÓ

Niewielkie miasteczko San Antonio Palopó to obowiązkowy punkt programu dla miłośników rękodzieła. W tym miejscu rodzinna firma, w której pracuje około 10 osób, od lat wytwarza oryginalną ceramikę z gliny. Każdy dzbanek, figurka czy talerz jest niepowtarzalny, nie ma dwóch takich samych wzorów. Przy pomocy specjalnych pędzli miejscowi artyści nanoszą na glinę misterne wzory, dbając o najmniejsze szczegóły. Ceramika z San Antonio Palopó to znakomity materiał na prezent z podróży do Gwatemali.

AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
AlrededoresAtitlan
WESPRZYJ LOKALNE RĘKODZIEŁO

W czasie wizyty w okolicach jeziora Atitlán z pewnością natkniecie się na wiele stoisk oferujących lokalne pamiątki: rzeźby, tkaniny, torebki, biżuterię, etc. i zetkniecie się z dużą rozbieżnością cen. Przed zakupem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pochodzenie danego przedmiotu i wesprzeć miejscowych artystów i producentów, którzy gwarantują bardzo dobrą jakość na długie lata. Płacąc nieco więcej wspieracie lokalną sztukę i rękodzieło i macie pewność, że wasze pamiątki rzeczywiście pochodzą z Gwatemali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.