Taxco de Alarcón często nazywane jest meksykańską stolicą srebra lub Florencją Meksyku, wielu kojarzy się też ze śródziemnomorskimi miasteczkami. Wszystko za sprawą kolonialnej, niskiej zabudowy w kolorze białym, pokrytej czerwoną dachówką. Malownicze położenie u stóp wzgórza, wąskie brukowane uliczki, przy których ulokowały się liczne kawiarenki, restauracje i oczywiście sklepy z oryginalną biżuterią to znaki rozpoznawcze tego miasta.
TAXCO DE ALARCÓN – miasto położone w północnej części meksykańskiego stanu Guerrero na wysokości 1800 m n.p.m. Od stolicy kraju oddalone jest zaledwie o 170 km. Słynie z pięknej kolonialnej zabudowy z XVII-XIX wieku, przywodzącej na myśl andaluzyjskie miasta z Hiszpanii. Taxco znane jest także z bogatych złóż mineralnych, głównie srebra. Miasto liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców.

TAXCO W PRZESZŁOŚCI
Taxco el Viejo (Stare) zamieszkiwane było już w czasach prekolumbijskich przez lud Tlahuica, a później przez Azteków, którzy zdominowali region. Obecne Taxco od pierwotnego oddalone jest o 12 km. Kiedy przybyli tu Hiszpanie (poszukujący cyny do produkcji armat) natknęli się na złoża srebra, sam Hernán Cortés zarządził dokładnie zbadać okoliczne tereny, licząc na odkrycie cennych złóż. W 1534 odkryto tu żyłę srebra, która miała na zawsze odmienić losy Taxco, ale dopiero w połowie XVIII wieku. Wówczas do miasta, z hiszpańskiej Aragonii, przybył tamtejszy przedsiębiorca José de la Borda, który nie tylko odkrył nowe złoża, ale także zainwestował w mieście zdobyte bogactwa.


TAXCO OBECNIE
Obecnie wydobywa się tu srebro, złoto, ołów, miedź oraz cynk. W okolicy znajdują się też złoża obsydianu, marmuru i dolomitu. Szacuje się, że 80% mieszkańców Taxco zajmuje się złotnictwem i działa tu niemal 1000 sklepów oferujących różnego rodzaju wyroby ze srebra. Taxco razem z Acapulco i Ixtapa - Zihuatanejo wchodzi w skład tzw. Triángulo del Sol (Słoneczny Trójkąt), jako jedna z najważniejszych atrakcji stanu Guerrero i jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast.





KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ PRYSKI
Wybudowany z różowego kamienia El Templo de Santa Prisca (Kościół św. Pryski) to największa i najpiękniejsza świątynia w mieście, która stała się wręcz jego symbolem. Łatwo do niej trafić, znajduje się bowiem w samym centru głównego placu w Taxco, Plaza Borda. Kościół wybudowano w latach 1751-1758 na polecenie José de la Borda, jednego z najbogatszych ówczesnych przedsiębiorców związanych z górnictwem. Był to wówczas najwyższy budynek w całym Meksyku (niespełna 95 m). El Templo de Santa Prisca to doskonały przykład churrigueryzmu, czyli bardzo specyficznej odmiany hiszpańskiego baroku. Styl ten charakteryzuje się przepychem i bogactwem ornamentów, rzeźb, płaskorzeźb i dekoracji malarskich. Podobno przy budowie zużyto aż 23 tony złota! Warto obejść kościół dookoła i przyjrzeć się wielu pięknym detalom, a zwłaszcza ośmiobocznej kopule, którą ozdabiają piękne ceramiczne płytki. W świątyni zachowały się dzieła Miguela Cabrera, jednego z najważniejszych malarzy Nowej Hiszpanii (to on stworzył m.in. cykl pinturas de castas, przedstawiający pary wywodzące się z różnych ras wraz z potomstwem).






LA CASA DE LAS LÁGRIMAS
La Casa de las Lágrimas, czyli Dom Łez, (nazywany też La Casa Figueroa) został wybudowany przez niewolników Tlahuica w 1767 roku. Jak sama nazwa wskazuje, dom stał się miejscem cierpienia i wydarzyły się tu nieszczęścia przyprawiające o dreszcze. Już podczas budowy pracujący tu ciężko Indianie doświadczyli wieku okrucieństw i surowych kar. Z biegiem lat dom przechodził w ręce kolejnych gospodarzy będących spokrewnionych z pierwszym właścicielem, hrabią Cadena. Mieszkający tu arystokrata, który nie mógł pogodzić się z faktem, iż jego córka zakochała się w mężczyźnie nienależącym do ówczesnej arystokracji, pozbawił dziewczynę życia właśnie w Domu Łez, aby nie dopuścić do mezaliansu. W kolejnych latach karano tu więźniów podczas Wojny o Niepodległość, mieścił się tu zakład poprawczy, mennica, dom dla księży, sąd pierwszej instancji, aż ponownie dom trafił do spadkobierców i znów wydarzyła się tragedia. Ostatnia spokrewniona lokatorka la Casa de las Lágrimas, mieszkała w domu sama, ale otoczona kosztownościami, co sprowadziło na nią nieszczęście. Została bowiem okradziona i zamordowana. Według miejscowych nikt nie chciał zbliżać się do Domu Łez, w którym straszyło i z którego dochodziły niepokojące dźwięki. Dom odzyskał dawny blask, kiedy stał się własnością pana Figueroa. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających.


WIĘCEJ O TAXCO
- Nazwa miasta wywodzi się z języka nahuatl, a konkretnie do słowa Tlachco, oznaczającego grę w pelotę lub miejsce, w którym w pelotę się gra. Człon de Alarcón dodały władze stanu Guerrero w 1872 roku, na cześć słynnego dramaturga Juana Ruiza de Alarcón y Mendoza (autora słynnej sztuki "Podejrzana prawda", hiszp. La verdad sospechosa), który w Taxco się urodził.
- W Taxco panuje przyjemny klimat ze średnią roczną temperaturą około 20°C. Najzimniejszym miesiącem w Taxco jest grudzień, za to najwyższe temperatury notuje się w marcu, kwietniu i maju. Pora deszczowa przypada na miesiące między czerwcem i wrześniem włącznie.
- Miasto otaczają górzyste tereny, z których od wieków wydobywa się srebro, a wyroby lokalnych artystów, ogromna różnorodność, dbałość o detale i oryginalne wzornictwo mogą przyprawić o zawrót głowy. Taxco zasłużenie nazywane jest stolicą meksykańskiego srebra, zatem to znakomite miejsce na zakupy oryginalnej biżuterii.
- Taxco może pochwalić się tytułem pueblo mágico (magiczne miasteczko), który przyznaje meksykańskie Ministerstwo Turystyki, tym miastom i miasteczkom, które zachowały dawne tradycje i zwyczaje i które dbają o zabytki i spuściznę kulturową. Taxco otrzymało wyróżnienie jako trzecie w całym Meksyku.











JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
- Jednym z najbardziej znanych zabytków w Taxco jest La Casa de Humboldt, czyli Dom Humboldta. Słynny niemiecki przyrodnik i podróżnik zatrzymał się w tym miejscu w 1803 roku w czasie swojej podróży po Meksyku. Obecnie mieści się tu lokalne muzeum sztuki z czasów Wicekrólestwa Nowej Hiszpanii (1521-1821).
- William Spratling to złotnik amerykańskiego pochodzenia, który nazywany jest ojcem meksykańskiego srebra. On bowiem po przeprowadzce do Taxco w 1929 roku otworzył w mieście pierwszy zakład złotniczy, a także nauczył miejscowych rzemieślników technik pozwalających na artystyczną obróbkę metali szlachetnych. W Taxco mieści się muzeum Williama Spratling`a, w którym można obejrzeć jego kolekcję sztuki prekolumbijskiej, którą zafascynował się m.in. dzięki swojemu dobremu znajomemu, słynnemu meksykańskiemu muraliście, Diego Riverze.
- Nad miastem czuwa Cristo de Taxco (Chrystus z Taxco), dziesięciometrowa figura usytuowana na wzgórzu Atachi (5 m Chrystus i 5 m podstawa). Spogląda on na Taxco z góry, z szeroko otwartymi ramionami.
- W Taxco bardzo uroczyście obchodzi się Wielki Tydzień, kiedy to ulicami miasta przechodzą procesje, podczas których pokutnicy biczują swe ciała, aby w ten sposób odkupić grzechy. Za kościołem dawnego klasztoru Św. Bernardyna ze Sieny można zobaczyć rzeźby przedstawiające tradycje Wielkiego Tygodnia. Kościół ten oryginalnie wybudowano z suszonej na słońcu cegły adobe jest jednym z najstarszych w Ameryce Łacińskiej (1592). Ucierpiał jednak w pożarze i został odbudowany w stylu neoklasycznym w 1804 roku.

