Między ciemnogranatową taflą mitycznego jeziora Titicaca a błękitnym niebem, na zbudowanych z trzciny totora pływających wyspach, mieszkają Indianie Uros. Dlaczego wybrali tak oryginalne miejsce na swój dom? Oni sami uważają, że ich przodkowie zamieszkiwali jezioro jeszcze zanim narodziło się Słońce.
Wyspy Uros — ponad 80 wysp położonych na jeziorze Titicaca, na wysokości 3810 m n.p.m. Zbudowane są z trzciny nazywanej totora, a zamieszkujący je Indianie wiodą tradycyjne życie. Islas Uros znajdują się w odległości 6 km od miasta Puno, gdzie istnieje wiele agencji turystycznych oferujących wycieczki na wyspy. Rejs trwa 30 minut w jedną stronę. Cena trzygodzinnej wycieczki to około 25 PEN. Na wyspy można też dopłynąć we własnym zakresie (10 PEN, bilety do nabycia w porcie w Puno).

WYSPY UROS W PRZESZŁOŚCI
Indianie Uros wywodzą się z czasów preinkaskich i według wielu źródeł są jednym z najstarszych ludów Ameryk. Zamieszkali na wyspach, żeby uniknąć podboju przez ludność Tiahuanaco, Collas i Inków. Ponadto jezioro zapewniało im wyżywienie w postaci ryb czy ptaków i tereny łowieckie. Uros posługiwali się nieistniejącym już językiem pukina. Na przestrzeni lat zmieszali się z ludem Ajmara i obecnie posługują się ich językiem. Znają też hiszpański.






WYSPY UROS OBECNIE
Obecnie Indianie Uros żyją z połowu ryb i turystyki, która w ostatnich latach intensywnie się rozwija. Przybywający na wyspy turyści mogą zakupić ręcznie wytwarzane kolorowe tkaniny lub przedmioty z trzciny totora. Można również przymierzyć tradycyjne stroje Indian, wejść do ich domu i popływać na caballitos (koniki), czyli słynnych łodziach z trzciny totora. Jest też możliwość noclegu na wyspach lub zamówienia lokalnego dania w restauracji. Dzieci Uros mają dostęp do szkoły podstawowej, dopływają także na lekcje do Puno. Coraz więcej młodych Uros, którzy kończą szkoły lub studia, nie wracają już na wyspy.



WIĘCEJ O WYSPACH UROS
- Wyspy zamieszkuje ponad 200 rodziń, w przybliżeniu to ponad 1800 osób.
- Każda z wysp ma swojego presidente, czyli przywódcę.
- Nazwa Islas Flotantes de los Uros, czyli pływające wyspy uros wskazuje na fakt, że są ruchome. Można to bez problemu wyczuć w trakcie wizyty. Porównuje się je do materacy z trzciny totora unoszących się na tafli jeziora.
- Wyspy buduje się w miejscu, gdzie rośnie już trzcina totora i na niej układa się kolejne warstwy.
- Wyspy mają około 3 m grubości i znajdują się w miejscu, gdzie jezioro Titicaca osiąga głębokość około 20 metrów.
- Domy Indian Uros zbudowane są z trzniny Totora. Składają się z jednego pomieszczenia, w którym śpi cała rodzina. Indianie gotują na zewnątrz, ze względu na ryzyko pożaru.




JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
- W swojej diecie Indianie wykorzystują to faunę i florę Titicaca. Jedzą ryby, jaja ptaków, a nawet totorę. Pozostałe produkty przywożą z nabliższego miasta, czyli z Puno.
- Zbudowanie caballito (konik) zajmuje około 6 miesięcy, a trzcinowa łódź służy Indianom przez dwa lata.
- Trzcina w kontakcie z wodą gnije, dlatego co 20 dni dodaje się nową warstwę
- Na każdej wyspie mieszka około 5-7 rodzin
- Zanim dopłyniecie do wysp warto zapamiętać jedno słowo kamisaraki i przywitać się z Uros w ich jezyku.
- Na wyspy powoli dociera technologia, można tu dostrzeć niewielkie panele słoneczne, dzięki którym mieszkańcy mają elektrycznośc przez kilka godzin w ciągu doby.



