W południowo-zachodniej Gwatemali ciepłe promienie słońca odbijają się w granatowej tafli magicznego jeziora Atitlán. Matka natura bawi się tu w wytwornego malarza: w zależności od pory dnia, woda i niebo przybierają niemal wszystkie odcienie niebieskiego, a zachody słońca śmiało można zaliczyć do najpiękniejszych w tej części świata.
Jezioro Atitlán (Lago de Atitlán) to główna atrakcja turystyczna departamentu Sololá w Gwatemali. Ciągnie się na długości 18 kilometrów i usytuowane jest na wysokości 1560 m n.p.m. Do tej pory potwierdzono, że jezioro osiąga głębokość aż 350 metrów, głębokość całkowita pozostaje tajemnicą. Nad jeziorem jest kilka miejscowości oferujących noclegi, ja wybrałam Panajachel ze względu na przepiękne położenie: widać stąd królujące nad przeciwległym brzegiem wulkany.
LEGENDA O POWSTANIU JEZIORA ATITLÁN
Jak głosi legenda, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Atitlán, przepływały 3 rzeki. Ich nurty łączyły się pomiędzy wulkanami. Każdego poranka piękna Citlatzin (Gwiazdka), córka miejscowego kacyka zażywała kąpieli w miejscowych wodach. Dziewczyna obdarzona była nie tylko zjawiskową urodą, ale także anielskim głosem. Jej urok i kojące pieśni sprawiły, że wartkie strumyki zapałały gorącym uczuciem, jak można się domyślić, niemożliwym do spełnienia. Pewnego dnia, zaręczona z następcą miejscowego kacyka Citlatzin zakochała się z wzajemnością w skromnym cieśli o imieniu Tzilmiztli. Romans między młodymi kwitł, a zazdrosne nurty rzek uknuły spisek. Ich sprzymierzeńcem okazał się wiatr, który donosił o schadzkach zakochanych. Kiedy Tzilmiztli i Citlatzin pojawili się pewnego dnia na brzegu, nagły poryw wiatru zepchnął młodzieńca w głębiny, a mściwy nurt zadbał o to, aby się utopił. Zakochana dziewczyna wskoczyła za nim do wody i podzieliła los ukochanego. Wówczas wzburzone ze złości i rozpaczy wody rzek zderzyły się i rozlały, tworząc jedno z najpiękniejszych jezior na świecie.


WIĘCEJ O JEZIORZE ATITLÁN
- Panorama nad jeziorem Atitlán jest niezwykle malownicza za sprawą trzech górujących nad miejscowym krajobrazem wulkanów: Atitlán (3537 m n.p.m.), Tolimán (3158 m n.p.m.) oraz San Pedro (3020 m n.p.m.)
- Nazwa jeziora Atitlán wywodzi się z języka náhuatl i powstała w wyniku połączenia dwóch słów: Atl, czyli woda oraz Titlan, czyli pomiędzy. Można więc ją przetłumaczyć jako pomiędzy wodami.
- Jest kilka teorii wyjaśniających powstanie jeziora Atitlán. Zgodnie z jedną z nich, jezioro jest nieczynnym kraterem wulkanu. Inne z kolei źródła upatrują początek jeziora w procesie tworzenia się sąsiadujących z nim wulkanów, które przecięły przebieg trzech rzek. To właśnie ich wody złączyły się tworząc Lago de Atitlán.







JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
- Mówi się, że w okresie preklasycznym (600 p.n.e. - 250 n.e) w miejscu jeziora znajdowała się wyspa, będąca prężnie działającym centrum Majów.
- Położone nad jeziorem miejscowości nazwano na cześć świętych: Santa Catarina Palopó, Santiago Atitlán, San Pedro La Laguna, San Juan La Laguna, San Pablo La Laguna, San Marcos La Laguna, Santa Cruz La Laguna, San Francisco Panajachel, Santa Clara La Laguna i wiele innych. Można się tam dostać motorówkami, po wcześniejszym uzgodnieniu ceny z przewoźnikiem. Polecam zrobić rozeznanie i negocjować ceny.
- Jezioro Atitlán jest najważniejszym jeziorem w Gwatemali i drugim największym w Mezoameryce.
- Wody jeziora są słodkie, ale analiza hydrochemiczna wykazuje, że mają wiele wspólnego ze słonymi wodami morskimi.
- Do całkowitego odnowienia wód jeziora dochodzi po upływie aż 80 lat, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość jeziora.
- Xocomil, tak miejscowi nazywają silny wiatr, który uniemożliwia pływanie po wodach jeziora. Nazwa pochodzi od słów Xocom i Il, które w języku cakchiquel, grupy Majów zamieszkujących okolicę oznaczają kolejno: zbierać oraz grzech. Zatem ten wiatr zabiera hen daleko grzechy mieszkających wokół jeziora społeczności indiańskich. Xocomil ma też swoją ciemną stronę: tworzy sporych rozmiarów fale na jeziorze, które są w stanie przewrócić pływające na nich jednostki. Wiatr tworzy się w wyniku napływu ciepłego powietrza z południa, które spotyka zimne prądy z okolicznych gór.
- W pobliżu miejscowości Santa Catarina Palopó znajdują się gorące źródła. Jeśli będziecie płynąć w tym kierunku, warto poprosić sterującego motorówką, żeby zatrzymał się w tym miejscu i popływać w ciepłej wodzie jeziora.




